Zaraďte bábätko plne do chodu a zvyklostí rodiny, Nepripodobňujte všetko len jemu. Budete z toho len nervózny a nakoniec sa to obráti proti vám.

 

 Doma okrem starostlivosti o bábätko vám pribudnú aj iné bežné domáce práce (varenie, upratovanie, pranie, žehlenie), preto je nutné si dopredu režim dňa nejakým spôsobom prispôsobiť, zapojiť do chodu domácnosti i ostatných členov rodiny. Deti prepúšťajú z pôrodnice väčšinou okolo termínu plánovaného pôrodu, preto aj na tieto deti sa vzťahuje tzv "šestonedelia". Čo znamená - obmedzené návštevy, prísnejší hygienický režim.

 
Zmenou prostredia môže bábätko po príchode domov zmeniť na chvíľu svoje správanie, na ktoré ste boli zvyknutí ešte v pôrodnici. Väčšinou behom 2-3 dní sa opäť dostane do "svojich koľají".
 
Čo by ste si mali kúpiť?
Mastičku na zadoček - okrem rybej masti dostupné v lekárni, je v súčasnosti na trhu dostupná celá rada kvalitných výrobkov.
 
Lieh na pupok - len u detí, ktoré sú do 8 týždňov od pôrodu a pupok má ešte nejakú sekréciu.
 
Odsávačku na nos - určite nastane chvíľa, kedy budete veľmi radi, že ju máte doma nachystanú. Existuje veľa druhov. Najkvalitnejšie odsatie dosiahnete asi hadičkové odsávačkou, ale musíte prekonať psychický odpor zasunutie hrubé hadičky do malého nošteka. Ale efekt odsatie je výborný.
 
Teplomer - doma by ste ho mala mať, či už na premeranie teploty, či pri horúčkach.
 
 

 Teplota v miestnosti

Nedá sa presne povedať akú teplotu by ste mali doma mať. Ak ste zvyknutí na chladnejšie ovzdušia, je vhodné bábätku po príchode domov v prvých dvoch dňoch občas teplotu skontrolovať. Teplota bábätka by sa mala pohybovať 36,7 - 37,1 st. C merané v podpazuší či v zadočku do 50. týždňa tehotenstva. V ďalšom veku dieťaťa je teplota v zadočku o pol stupňa vyššie ako meraná v podpazuší. Pri nižšej teplote by sa mohlo stať, že by bábätko horšie rástlo, pretože by časť energie spotrebovávali na udržanie teploty. Teplotu dieťaťa môžete zvýšiť čiapočkou, svetríkom. Nie je ale vhodné ho baliť do spústy vrstiev, to radšej zvýšte teplotu v miestnosti. Akonáhle je u bábätka teplota stabilná, nie je potrebné ju ďalej teplomerom kontrolovať.
 
Kúpanie
V rôzne literatúre sa dočítate rôzne názory, od kúpanie 1x týždenne, cez kúpanie ob deň, kúpanie v umývadle, vo vedierku. Myslím si, že aj dospelý človek sa denne umýva, a je mu to aj príjemné. Po celom dni by si aj bábätko mohlo zaslúžiť kúpeľ. Nie je asi nutné ho denne mydliť od hlavy až k päte. Dôvod? Stúpajúci výskyt kožných alergií. Ale aj opláchnutie vodou môže stačiť. Po kúpeli je príjemné aj premazanie. Aký prípravok zvoliť a odporučiť je veľmi ťažké, trh je nimi zasýtenie. Aký režim a spôsob si zvolíte, záleží zase len na vás.
 
Pohlavné orgány
Aj o tie sa treba starať. U chlapčekov nie je nutné sa hneď v prvých mesiacoch veku nútiť do preťahovaní predkožky, často je veľmi tenká a ľahko môže dôjsť k jej poraneniu. V neskoršom veku by sa im to nemuselo páčiť. Urológovia odporúčajú s preťahovaním začať okolo 1 roka veku, vždy pri kúpaní. Chlapci vám v tomto období budú veselo pomáhať. Môže sa stať, že to naozaj nepôjde, potom by však pretiahnutia mal vykonať skúsený lekár. Aj u dievčatiek je potreba starostlivosti o vonkajšie genitálie. Hlienový výtok z rodidiel je prirodzená bariéra proti infekcii. Avšak je veľmi tuhý a môže fungovať ako lepidlo, preto je nutné ho občas odstrániť, aby nedošlo k zlepeniu malých pyskov. Riešenie tohto problému je pre dievčatká veľmi nepríjemné.
 
Ošetrovanie zadočku
Zadoček je vhodné pri každom prebaľovaní namazať masťou a tým vytvoriť ochranný film pokožky okolo neho. Mastičku mažte len do okolia konečníka, nie je nutné ju dávať vo vrstvách na genitálie alebo do slabín, zbytočne tam žmolkovatí a ťažko sa odstraňuje. I keď budete seba viac starostliví môže sa zadoček oprudit. Liečba je niekedy jednoduchá, niekedy zložitá. Možno prechodne vyskúšať mastičku Pytiol (2-5 dní), nechávať bábätko čo najviac rozbalené, aby zadoček "vetral" a zasychal. Častejšie prebaľovať, či použiť dočasne aj bavlnené plienky.

 Zvýšená poloha

Po prepustení domov je vhodné vo zvýšenej polohe pokračovať. Zvierač medzi pažerákom a žalúdkom postupne dozrieva a vo vodorovnej polohe by sa mohlo objaviť blinkání. Ako to zariadiť? Je možné podložiť predné nohy postieľky, alebo strčiť niečo pod slamník. Iste nájdete aj iné riešenia. Ako dlho zvýšenú polohu ponechať? V podstate asi do tej doby, kým bábätko nezačne v postieľke samo cestovať, potom to už väčšinou stráca význam.
 
Hlídačka apnoických páuz - baby sense
Je metódou moderný, ale nikdy nezabúdajte, že je to len prístroj, ktorý môže byť poruchový. Existuje určitá skupina detí, u ktorých by bola vhodná (v anamnéze rodiny úmrtia dieťaťa na syndróm náhleho úmrtia). Jej použitie je na vašom uváženia.
 
Rehabilitácia a polohovanie
S rehabilitáciou pomocou Vojtova metóda sa začína u vybraných rizikových detí väčšinou už na pôrodnici. Spočiatku sú deti rehabilitovaní rehabilitačné sestrou, potom ste v tom zaučení aj vy. V rovnakom rytme je potreba pokračovať aj doma. S deťmi je nutné cvičiť pred jedlom, lebo po jedle pri zapájaní brušného svalstva pri cvičení, by sa mohli poblinkat. Niektoré deti sú veľmi nečervenie, hladné, potom je potreba je prebudiť o chvíľu skôr a nečakať, až sa zobudí vyložene hladom. Potom už je na telocvik nepřemluvíte.
 
Všetky nezrelé deti majú väčšiu tendenciu k úlekovým reakciám, majú veľa voľného priestoru okolo seba a nevedia, čo s ním. Vidíte na nich, ako rozhadzujú ručičkami a nožičkami, niekedy šklbnite celým telom. Toto všetko patrí k vyzrievanie organizmu. Niekedy je preto vhodné takéto deti i doma baliť do zavinovačky, aby mali pocit "bezpečia". Keď bábätko chcete správať, je pre neho najideálnejší poloha v klbku (jeho chrbát na vašom hrudníku). V tejto polohe sa väčšina detí upokojí, či už pre pocit bezpečia či pre uvoľnenie bruška.
 
Vychádzka
Je vhodné dať bábätku čas, nechať ho aspoň 2-3 dni doma. Potom si môžete dovoliť na prvý zhruba 20 minútovú prechádzku. Ak ju bábätko zvládne, môžete intervaly predlžovať. Platí len, že deti v "šestonedelí" by nemali chodiť na prechádzku, keď sú vonku mínusové teploty. Ich termoregulácie by nemusela byť úplne dokonalá.