Otec a novorodenec


Veľa detských psychiatrov sa zhoduje, že matka pomáha dieťaťu s uvedomovaním vlastného ja, otec zase pomáha s rozvojom vzťahov, ktoré dieťa bude mať neskôr s okolím. Takže Vaša úloha v rodine je nemenej dôležitá pre správny vývoj Vášho dieťaťa.

 Ako môžete pomôcť svojej partnerke

Podporte ju v starostlivosti o Vaše spoločné dieťa. Nepoužívajte zámienku, že partnerka je na materskej dovolenke a môže teda zvládnuť starostlivosť sama ak tomu i celú domácnosť. Starostlivosť nielen o novorodenca je naozaj práca na plný úväzok!
 
Matka má už od pôrodu s dieťaťom silné puto. Nežiarli, na neho. V prvých mesiacoch je naozaj matka nenahraditeľná, ale príde čas, kedy sa to zmení. Zapojte sa nielen do domácich prác, ale aj do starostlivosti o dieťa. Vaše vzájomné puto tým bude len silnieť. Hovorte o svojich pocitoch. Ak sa cítite odstrčený, začnite to riešiť. Mamička nemusí s dieťaťom tráviť všetok čas. Vyskúšajte si nájsť čas aj na Váš partnerský život. Pošlite treba babičku na prechádzku s kočíkom a užite si čas len spolu. Aj teraz je potrebné pracovať na Vašom partnerskom vzťahu.
 

 Otcovský pud?

Často sa hovorí o tom, že ženy majú vrodený materinský inštinkt. Nehanbite sa za to, že Vám nadviazanie kontaktu s bábätkom trvá dlhšiu dobu. Partnerka mala náskok v podobe deviatich mesiacov, keď v jej vnútri bábätko rástlo a komunikovalo s ňou. Pôrod bol pre ňu veľkým hormonálnym a emocionálnym zážitkom. Aj pri dojčení sa vyplavujú hormóny, ktoré pomáhajú vo vzťahu matka-dieťa.
 
Z toho vyplýva, že Vás čaká náročnejšia úloha, pri budovaní vzťahu s dieťaťom, ale nebojte sa toho! Hlavu hore! Určite svoju otcovskú úlohu zvládnete!
 
Ako podporiť Váš vzťah:
Rešpektujte vzťah matka-dieťa, pretože je jedinečný.
Rešpektujte rozdielnosť vzťahu otec-dieťa, pretože je rovnako jedinečný.
Nebojte sa detského plaču. Pre neho je to jediný výrazový prostriedok pre vyjadrenie jeho potrieb. Trebárs má len hlad, je mu zima, teplo atď.