35. až 40. týždeň tehotenstva
Mnohé ženy sa už intenzívne pripravujú na pôrod a na príchod bábätka. Pravdepodobne sa už nemôžete dočkať ukončenia tehotenstva, pretože dieťa vyplnilo celý priestor maternice a pri každom jeho pohybe kope a tlčie rukami.
Dieťa
Bábätko sa už intenzívne pripravuje na príchod na svet. Väčšina chĺpkov na tele už zmizla, časť môže zostať na bedrách, ramenách a nohách. Telíčko býva bucľaté a zaoblené, môže byť celé pokryté mazom, alebo je len v záhyboch pokožky. U chlapcov by už semenníky mala sestoupnutá v miešku. U dievčat až do pôrodu ostávajú vaječníky nad úrovňou okraja lonovej kosti.
Črevá dieťatka sú naplnené tmavozelenú až čiernou látkou smolky. Je to zmes sekrétov vylučovaných tráviacim systémom. Pri prvom pohybe čriev ihneď po pôrode sa táto zmes vylúči, ale stáva sa, že sa smolka vylúči už počas pôrodu. Hneď po narodení mávajú deti sivé, modré alebo hnedé oči. Skutočná farba dúhovky sa ustáli až o niekoľko týždňov.
V 40. týždni je už telo dieťatka schopné samostatnej existencie. Pľúca a nervový systém už správne pracujú. Mozog je orgán, ktorý má pred sebou najrozsiahlejší rozvoj, ale na to má celé detstvo. Imunitný systém nie je ešte úplne vyvinutý, pretože v tehotenstve získava určité látky pomocou placenty. Po narodení získava bábätko ochranné látky iz materského mlieka. Imunitný systém sa plne vyvinie počas prvých rokov života.
Priemerná hmotnosť donoseného novorodenca je 3,4 kilogramu. Za normálny sa považuje hmotnosť v rozmedzí od 2,5 do 4 kg.
Matka
Mnohé ženy sa už intenzívne pripravujú na pôrod a na príchod bábätka. Pravdepodobne sa už nemôžete dočkať ukončenia tehotenstva, pretože dieťa vyplnilo celý priestor maternice a pri každom jeho pohybe kope a tlčie rukami. Dôležité je, aby ste si v týchto posledných týždňoch tehotenstva dopriala maximum odpočinku a pohody.
Inštinkt nepokoja
Zrejme pociťujete príliv energie a na príchod dieťatka sa snažíte pripraviť všetko potrebné. Nepreháňajte to, v tomto období sa ľahko a rýchlo unavíte.
Syndróm zápästného nervu
Môžete pociťovať brnenie a mravenčenie v prstoch, spôsobujú to zápästné tkanivá, ktoré sú opuchnuté v dôsledku tehotenstva. V týchto prípadoch sa odporúča užívať vitamín B6.
Spánok
Pravdepodobne budete mať stále viac problémov zaspať a nájsť si vhodnú polohu, kvôli veľkému brušku a aktivite bábätka.
Poloha dieťaťa
U väčšiny prvorodičiek hlavička zostúpi do panvového priestoru v 36. týždni. Je normálne, ak sa to nestane v tomto čase, ale až tesne pred pôrodom.
Držanie tela
Rastúce bruško narúša normálne rozloženie hmotnosti, dbajte preto na správne držanie tela.
Váš hmotnostný prírastok by mal byť od 10 do 13 kg. U niektorých žien je to viac, u niektorých menej. V posledných týždňoch tehotenstva môže hmotnosť stagnovať, pretože bábätko je už plne vyvinuté a zrelé.
V najbližších 10 dňoch môžete očakávať pôrod.